Dezinfo s nadhledem #1

Úterý 10.10.2023 10:00 Jiří Větvička

Dezinfo s nadhledem #1

Zdravím všechny dobrodruhy u nepravidelných novinek z dezinformační džungle. Každých pár dní si projedeme události, které se alespoň vzdáleně týkají dezinformací a prošpikujeme je nějakou pikoškou ze světa boháčů a jejich sociálních sítí. Nebudeme se však nijak mučit. Vezmeme to pěkně s nadhledem. Zároveň nezapomeňte, že v textu padají sprostá slova, proto by ho neměl nikdo číst.

Poznámka úvodem. Jelikož moje rychlost psaní (a následného publikování) dosahuje nevídané rychlosti, kterou lze srovnávat snad jen s rychlostí lenochoda, vychází shrnutí novinek s týdenním zpožděním. Závada není na vašem přijímači.

Debatní deník ej kej ej Tim Kožuchov si pozval bicí strunný hudební nástroj na takový menší potlach. Deník si objednal celé studio i s vybavením a hádejte co? Host nedorazil. Teda dorazil, ale jinam a ještě k tomu neměl u sebe telefon. Výmluva na úrovni Blažka, který se před deštěm schovává u ruský štěnice. Snad se středoškolský mistr světa v akademické debatě odnaučí zvát si pochybné existence. A nebuďme necitliví ani k hostovi, on se mozek v přilbě lehce přehřeje a snadno dojde k dezorientaci.

Ostatně okupant před Úřadem vlády by mohl vyprávět, jak si takové nošení helmy může ošklivě pohrát s kognitivními funkcemi. Poblázněný severský bůh totiž vydával návštěvníky Strakovky za účastníky svého protestu. A zatímco na den otevřených dveřích přišly stovky zájemců, na posezení na podsedácích jich dorazilo zhruba deset. Z takového počtu prostě lidský řetěz kolem budovy neuděláte, ani kdybyste je rozkrájeli.

Musk si nejspíš dopřával trochu travky a nebo možná nějakou tu houbičku, po vzoru týpků ze Silicon Valley. Jinak si člověk nedokáže vysvětlit řeči o zpoplatnění Twitteru, ehm tedy Xka. Melounek se zaklíná tím, že se chce zbavit botů a falešných účtů. Proklamace, které od něj ostatně slyšíme ustavičně. Výsledky však nikde. Vlastně ano. Falešné účty si nakoupily modré fajfky a začaly se tvářit jako oficiální. Geniální tah, to nemohu říct. 

Vtipná byla i situace, kdy generální ředitelka Xka a pravá ruka Emka - Linda Yaccarino, dostala otázku na zpoplatnění platformy. Holka byla zmatená, jak Goro před Tokiem a vypadala, že s ní velký guru otázku paywallu ani neprobíral. Ale to už se opravdu rouhám. 

V sobotu proběhly na Slovensku volby. Na glosování výsledků si musíte počkat do příště, ale všichni víme, jaká nás čeká hrůza. Jediná dobrá zpráva je, že do Čech lze emigrovat celkem snadno.

A že byly slovenské volby pořádně tvrdé dokazuje i útok na pivo. Progresívne Slovensko chtělo zvednout cenu zlatavého moku až o 100%. Kdejaký vlastenec by si tak nemohl dovolit ani láhev Braníku. Všechno to řekl Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko. A jaká byla pravda? Šlo o podvrh vygenerovaný umělou inteligencí. Zdražování piva neměla PS vůbec ve svém programu. Příště bych hrozil rovnou prohibicí, když už vyhrála mafie.

Po povinných vojenských přehlídkách v mateřské školce se ruské děti dočkaly nové učebnice dějepisu, kterou jim připravil putinův kámoš. Nechybí tak naši staří známí v podobně neonacistické Ukrajiny nebo speciální vojenská operace. Nebojte, kydání špíny na Američany a Evropskou unii si ruská dítka užijí taky. Nechtěli byste mít tenhle informačně nablitý výtisk i vy doma?

Říkat Okamurovi Pitomio je podle nejvyššího soudu zcela v pořádku. V jeho případě jde o karikaturu a předseda SPD musí projevit vyšší stupeň tolerance. Nemám, co bych dodal.

Ex policista šířil dezinformace, že Ukrajinci zneužívají naše rodná čísla s vidinou snadného výdělku v podobě štědré sociální podpory. Zmiňovat, že je to úplná blbost, je jako nosit sovy do Athén. Navíc pán policista neumí poznat vědecký článek, ale na základě vlastních názorů a víry ví, co je pravda. Mám takové neblahé tušení, že vtipy o policajtech mají většinou reálný základ.

Trotly týdne v helmách jsem zmiňoval na začátku, takže závěrem vybereme něco pozitivního.

Partička tří kluků se rozhodla bojovat proti dezinformacím a tak společně vytvořili rozšíření Verifee. Vychytávku si lehce přidáte do prohlížeče a následně se vám bude zobrazovat skóre důvěryhodnosti u jednotlivých článků. Máte tak přímo na očích, jestli jsou informace v textu prezentovány objektivně a zda článek neobsahuje manipulativní prvky. V současné době je podporována zhruba čtyřicítka webů. Paráda.

Do příště mi naposílejte vzkazy, potřebuju udělat rubriku nad dopisy diváků. Zatím tu mám jen ty, které jsem si napsal sám. Takže samá chvála.

Mějte se a zase příště u Dezinfa s nadhledem.