Elección gigante

Středa 29.5.2024 17:00 Katy Mandulová

Elección gigante

V tomto tzv. supervolebním roce se volby nevyhnou ani Mexiku. 2. června 2024 zde začnou všeobecné volby. Voliči zvolí nového prezidenta na šestileté funkční období, všech 500 členů Poslanecké sněmovny a všech 128 členů Senátu.

Tyto volby probíhají spolu s mexickými místními volbami a voliči v nich budou volit 8 guvernérů na šestileté období, předsedu vlády Mexico City na šestileté období, poslance pro 31 státních kongresů a úředníky pro 1 580 obcí. Celkem budou kandidáti bojovat o přibližně 20 tisíc pozic. Skutečně se jedná o největší volby v Mexiku.

Velká volební událost dává prostor dezinformacím a Mexičané patří dle průzkumů mezi národ, kde je rozšířeno množství různých konspiračních teorií i jiných vyložených lží. Když se v roce 2017 shodou okolností u příležitosti 32. výročí ničivého zemětřesení v Mexiku opět zatřásla země, později průzkum ukázal, že 29 % Mexičanů věřilo, že vláda o otřesech předem věděla, ale nic s tím nedělala. Je to samozřejmě nesmysl.

I proto mají různí konspirátoři v tomto období žně a útoky jsou na kandidáty vedeny všemi možnými směry. Jedním z prokázaných šiřitelů dezinformací je například současný úřadující mexický prezident. Andrés Manuel López Obrador byl zvolen do čela Mexika v roce 2018. Mexický volební systém nepřipouští znovuzvolení prezidenta, o důvěru voličů nyní soupeří favoritka Claudia Sheinbaumová nebo člen prezidentem založené politické strany Morena Marcelo Ebrard. Ten silně profituje z velké oblíbenosti současného prezidenta Obradora mezi Mexičany.

 


Současný Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Zdroj: cnn.com

 

Sheinbaumová byla dezinformací obviněna, že se nenarodila v Mexiku, ale v Bulharsku, čímž by se nemohla dle mexických zákonů ucházet o prezidentský úřad. Kandidátka zveřejnila svůj rodný list ve volebním spotu, aby toto popřela a dokázala, že se narodila v Mexico City. 

 


Prezidentská kandidátka Claudie Sheinbaum. Zdroj: lemonde.fr 

 

Druhá prezidentská kandidátka Xóchitl Gálvezová čelila nařčení, že po svém případném zvolení ukončí řadu populárních sociálních programů implementovaných Obradorovou vládou. I přes aktivní odpor Gálvezové proti těmto nařčením se lži nadále šířily po sociálních sítích. Gálvezová byla jednou z favoritek prezidentského klání, i tyto dezinformace aktivně šířené zdroji blízké prezidentovi a stranou Morena jí škodí. 

 


Prezidentská kandidátka Xochitl Gálvez. Zdroj: miamiherald.com 

 

Další volební dezinformací je tvrzení o manipulaci s hlasy. Jedná se o opakovaně šířenou lež již několikáté volby. I v Mexiku jsou jedním z hlavních zdrojů informací sociální sítě a mexická vláda zde používá velké množství botů pro šíření různých lží a útoků na mexickou opozici. V Mexiku ovšem s ohledem na hospodářskou situaci hrají velkou roli i další média, např. televize. Tím se liší od nyní tolik diskutovaného Slovenska, kde dle průzkumů v získávání informací vítězí sociální síť Facebook. V Mexiku dezinformace proudí k obyvatelům i skrze tradiční média a dle průzkumů velmi úspěšně.

Např. 41 % Mexičanů věří, že vláda jim tají informace o mimozemském životě a 22 % věří, že AIDS byl vynalezen v USA. 70 % Mexičanů věří alespoň jednomu z uvedených tvrzení. Není proto překvapivé, že je snadné je veřejné mínění ovlivňovat dezinformacemi stojícími na první pohled na reálných základech.

V Mexiku je zároveň těžké hledat skutečné vůdčí osobnosti. Každé volby totiž provází vražedné šílenství drogových kartelů, které se tímto snaží „uklidit“ nepohodlné kandidáty, kteří by mohli stát v cestě jejich živobytí. Někteří kandidáti jsou pro výstrahu uneseni a zbiti, ale vráceni živí. Jiní jsou však bez milosti stříleni na ulicích. V minulosti vražedné řádění odpravilo desítky lidí, mnohdy to nebyli ani kandidáti sami, ale jejich poradci, členové rodin a v jednom případě žena mající na starosti organizaci předvolebního setkání.

Atmosféra všeobecných voleb v Mexiku není jednoduchá už z povahy jejich rozsáhlosti. Masivní šíření dezinformací a násilnosti za bílého dne často končící smrtí kandidátů, nejsou příznivou zprávou pro další směřování už tak hospodářsky složité země, ze které prchají lidé do USA i za cenu velkého nebezpečí pro sebe i své rodiny. I tak držíme Mexiku pěsti, aby si zvolilo pro svou budoucnost to nejlepší.