PPF, ruce pryč od svobody médií na Slovensku

Středa 5.6.2024 19:30 Tým BezDezinfa

PPF, ruce pryč od svobody médií na Slovensku

Televize Markíza, vlastněná skupinou PPF Renáty Kellnerové, má od 1. září 2023 nového ředitele, Petra Gažíka. Pár měsíců nato, v prosinci 2023, Markíza vyměnila ředitele zpravodajství a publicistiky, který v této pozici působil přes 10 let. Nahradil ho Čech Michal Kratochvíl, do té doby šéfredaktor a zástupce vedoucího zpravodajství TV Nova (taktéž vlastněné Renátou Kellnerovou).

Televize Markíza, vlastněná skupinou PPF Renáty Kellnerové, má od 1. září 2023 nového ředitele, Petra Gažíka. Pár měsíců nato, v prosinci 2023, Markíza vyměnila ředitele zpravodajství a publicistiky, který v této pozici působil přes 10 let. Nahradil ho Čech Michal Kratochvíl, do té doby šéfredaktor a zástupce vedoucího zpravodajství TV Nova (taktéž vlastněné Renátou Kellnerovou).

Začátkem letošního roku začaly prosakovat informace o tom, že v zákulisí Markízy probíhá souboj o to, jak by měla vypadat její nejsledovanější zpravodajská relace. Nový ředitel Kratochvíl se měl dožadovat menšího množství zpráv o stavu politické situace a nabádat redaktory k tomu, aby se vyhýbali konfrontacím s politiky vládní koalice, kterou tvoří Smer, Hlas a SNS.

V březnu redaktoři Markízy v protestním dopise popsali osm konkrétních zásahů pana Kratochvíla do jejich práce ve prospěch Ficova kabinetu. Například otevřeně přiznal, že Pellegrini jako předseda Národní rady dostane větší prostor ve vysílání před prezidentskými volbam. Kratochvíl nechal odstranit z reportáže záběr vládního poslance utíkajícího před otázkou na své hlasování. Dále žádal o zastavení reportáže o autonehodě předsedy SNS nebo požadoval od moderátora prezidentských debat kompletní seznam otázek, které plánuje klást kandidátům výměnou za „důvěru“ k moderování těchto debat.

V květnu tohoto roku podepsaly některé významné osobnosti, mj. Iveta Radičová, Magda Vášáryová nebo Vica Kerekes, otevřenou výzvu Zastavte normalizáciu Markízy!  adresovanou rodině Kellnerových, ve které žádají o zastavení politického tlaku na televizi. Podle signatářů se s vlastnictvím médií váže i obrovská společenská odpovědnost a právě v tuto dobu se rozhoduje o tom, jak se jméno Kellnerových zapíše do novodobých českých a slovenských dějin. „Možná se pro pár procent zisku navíc rozhodnete zabít rozhodující hřebík do mediální svobody na Slovensku. Nebo se naopak vzepřete a vaše televize zůstane u nás součástí první linie ochrany svobody a demokracie,“ uvádí signatáři.

Moderátoři a reportéři Markízy po pár dnech v reakci na rostoucí napětí v redakci založili odbory. V dubnu všechny tři strany vládní koalice oznámily, že budou bojkotovat relaci Na telo moderovaného Michalem Kovačičem. O dva měsíce později se objevila zpráva o tom, že Markíza v tuto sezónu odvysílá už jen dvě relace politického pořadu Na telo. Ten pak na konci své relace nečekaně promluvil o pokusu orbanizovat slovenská média. Promluvil nejen o tlaku politiků, ale i vlastního vedení, pokusech o cenzuru v diskuzích od začátku letošního roku, kterým prý zatím redakce odolává. Vedení Markízy ve svém stanovisku odmítlo obvinění z cenzury jako „nekorektní a neodůvodněné“.

Michalu Kovačičovi vyjádřili podporu nejen redaktoři Markízy, ale i dalších médií včetně RTVS, která od loňského léta na popud strany SaS funguje ze státního rozpočtu namísto koncesionářských poplatků. Nyní ji plánuje nová vládní koalice úplně zrušit a nahradit novým státním médiem. V reakci na to Markíza okamžitě přerušila vysílání relací Na telo a Na telo plus s tím, že Kovačič „zneužil vysílací čas na prezentování osobních názorů v rozporu se zákonem o mediálních službách a etickým kodexem novináře“. To potvrdil i Michal Kovačič po setkání s vedením Markízy. Na sociální síti uvedl, že mu bylo (vedením) oznámeno ukončení pořadu Na telo. Tím pádem pro něj není práce a Kovačič má zůstat doma, dokud se mu nadřízení neozvou. Zaměstnanci Markízy podporující Michala Kovačiče, dali vedení Markízy tři dny na to, aby se zavázalo pokračovat v relaci Na telo po letní pauze – jinak prý sáhnou po krocích kolektivního odporu. Televize na to reaguje tvrzením, že Kovačič porušil zákon.

Redakce Denníku N žádala o vyjádření skupinu PPF i samotnou Renátu Kellnerovou. PPF na to reagovala tím, že jde o „interní záležitost TV Markíza“ a odkázali Denník N na tiskové oddělení této televize. Mimoparlamentní strana Demokrati zorganizovala na protest proti orbanizaci slovenských médií demonstraci před sídlem TV Markíza. Správce slovenských dálnic NDS v letošním květnu podepsal smlouvu se společností CzechToll (vlastněnou skupinou PPF) na dodání mýtných služeb a objevují se spekulace o tom, že to je jedním z důvodů pasivity PPF ohledně dění v Markíze. K situaci se vyjádřil i Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu v otevřeném dopise vedení skupiny PPF. Majitelku Renátu Kellnerovou a výkonného manažera Jiřího Šmejce žádá, aby přijali osobní odpovědnost a zajistili zachování prostoru pro svobodnou žurnalistiku. „Je to téma natolik důležité, že velmi záleží na vašem osobním postoji k celé věci. (…) Je to střet natolik důležitý, že je třeba mu věnovat mimořádnou pozornost. Žádáme vás proto, abyste přijali svou osobní vlastnickou a manažerskou odpovědnost a zajistili zachování prostoru pro svobodnou žurnalistiku. Dosavadní kroky managementu televize tento dojem totiž nevyvolávají,“ apeluje výbor na Kellnerovou se Šmejcem. Žádá mimo jiné zachování diskuzní relace Na telo s moderátorem Michalem Kovačičem a odmítá přenechávání zodpovědnosti za aktuální situaci na nižších úrovních managementu.

Zatímco Markíza už stihla vypnout Michalu Kovačičovi pracovní e-mail a vstoupit do prostor této televize smí jen s předchozím povolením od vedení, další vzdorující zaměstnanci vstoupili do stávkové pohotovosti kvůli neochotě vedení splnit jejich požadavky a chodí do práce v černém oblečení, ve kterém někteří zaměstnanci moderují různé relace na Markíze. Vedení televize připouští návrat relace Na telo, avšak s novým moderátorem, kterým by současné vedení nahradilo Michala Kovačiče. Ten relaci moderoval od jejího návratu na televizní obrazovky v roce 2018.

 

Zdroj: instagram Martiny Torokové

 

I my jako redakce BezDezinfa z. s. podporujeme Michala Kovačiče a další vzdorující zaměstnance TV Markíza. Žádáme Renátu Kellnerovou, aby se nevyhýbala odpovědnosti za potírání svobodné žurnalistiky v této televizi, nedovolila orbanizaci TV Markíza, kterou vlastní a učinila kroky ke zlepšení situace. Pokud bude pokračovat orbanizace Markízy, tak celá situace nezůstane bez povšimnutí občanské společnosti – nejen na Slovensku, kde působí TV Markíza, ale ani v Česku, kde má skupina PPF a tedy i tato televize svou majitelku, Renátu Kellnerovou.

Podepište, prosím, otevřenou výzvu Zastavte normalizáciu Markízy! svým podpisem i Vy.

Zdroj úvodní fotografie: instagram Michala Kovačiče