Musk potají udělal blokování složitější

Sobota 21.10.2023 10:00 Matěj Voslař

Musk potají udělal blokování složitější

Podíváme se na nedávný vývoj ohledně jedné změny, kterou uživatelé sítě X v nelibosti očekávají. Proč nám chce Musk sebrat možnost blokovat na síti X? A jak to ovlivnilo naši aplikaci?

Už uplynuly dva měsíce od uveřejnění tweetu, ve kterém Musk oznámil, že zruší funkci blokování. Oznámení doprovázely i doplňující zprávy o tom, že blokování bude nadále fungovat pro soukromé zprávy, nebo že funkce ztlumení bude upravena tak, aby se přiblížila blokování.

Vidím, že spousta lidí má obavy z [námi plánovaného] odstranění blokování. Můžeme posílit funkci ztlumení, například tak, že nedovolíme uživatelům, které máte ztlumené, aby odpovídali na nebo citovali vaše příspěvky. Můžeme také přenést účty z vašeho seznamu blokování do seznamu ztlumení.

Zabránit nějakému účtu, aby si přečetl vaše tweety, ale není prakticky možné. Kdokoliv si bude chtít přečíst, co píšete, si může vytvořit nový účet, nebo se jednoduše odhlásit ze svého účtu.

Napsal na svém účtu Aqueel Miqdad, jeden z vývojářů sítě.

Samotná zpráva o plánovaném zrušení blokování vzbudila u uživatelů mnoho negativních emocí. Jeden z argumentů pro její zrušení ale dává smysl. I když někomu zablokujete přístup k vašim tweetům, pořád si je může zobrazit z jiného profilu. Finální hodnocení, zda je vypnutí funkce blokování správným krokem, tak bude záležet na tom, jakým způsobem se změní funkce ztlumení. 

V tuto chvíli není vůbec zřejmé, zda síť X opravdu funkci blokování zruší. Může jít pouze o balónek, který Musk vypustil, aby zjistil, jaké budou reakce. Podobné změny na síti X, včetně těch pouze ohlášených, až do letošního září, jsou shrnuty v angličtině na webu TechCrunch. Například lze na stránce ověřit, že zrušení zobrazování titulků u přiložených článků bylo rovněž oznámeno před dvěma měsící. V tomto případě šlo také o změnu s negativní odezvou.

 

Už 22. 8. se Musk plácal na ramenou, jak jím navrhovaná změna náhledů zkrášlí síť X.

 

Změna náhledů článků je ale kosmetičtějšího rázu než zrušení blokování. Taková úprava by znamenala zásah do mnoha interních systémů sítě, například do algoritmu, který rozhoduje, jaké příspěvky vám ukáže na stránce Pro vás. Zda Musk skutečně splní svůj plán na zrušení blokování se tak nejspíše dozvíme až za delší dobu.

Byli jsme ale v BezDezinfa svědky kroku, který udělal blokování na síti X složitější. Pokud nás sledujete delší dobu, jistě víte, že naše aplikace BezDezinfa nabízela uživatelům hromadné zablokování proruských účtů. K tomu jsme využívali tzv. API, tedy rozhraní, pomocí kterého uživatelské aplikace můžou na síti X posílat příspěvky, upravovat uživatelské nastavení a tak dále. Běh naší aplikace zkomplikovalo, když Musk API zpoplatnil na částku 100 USD za měsíc (asi 2300 Korun). Nebylo v našich silách udržovat za tuto cenu aplikaci neustále v běhu přesto jsme se rozhodli alespoň v září tohoto roku aplikaci na nějakou dobu pustit a umožnit vám tak přidat si na seznam blokování nejnovější várku proruských účtů.

Čekalo nás ovšem nepříjemné překvapení, jelikož z API byla potají odstraněna možnost přidávat účty do seznamu blokací. Mezi zpoplatněním API v první polovině tohoto roku a zářím bylo ohlášeno zrušení starší verze API 1.1, která umožňovala aplikacím například vyhledávat na Twitteru. Funkce blokování uživatelů, kterou naší aplikaci do té doby umožňovala novější verze API 2.0, ovšem zmizela také, bez jakéhokoliv ohlášení.

Důvod, proč se síť X rozhodla udělat blokování složitější, je možná vcelku praktický. Pokud můžeme věřit tweetu z února, který Musk napsal, dlouhé seznamy blokování spotřebují velké množství výkonu serverů. To proto, že pokaždé, když Twitter vybírá, jaké příspěvky ukázat na vaší zdi, musí se ujistit, že vám neukáže žádné příspěvky od lidí, kteří vás blokují. V takovém případě je pro síť X nežádoucí, aby naše nebo nějaká podobná aplikace uživatelům nafukovala seznamy blokování, a zvyšovala tak nároky na server. Funkce API pro ztlumení uživatelů byla zachována, možná proto, že ztlumení není (narozdíl od blokování) otázkou soukromí, a tak výběr příspěvků, které se mají uživateli zobrazit, nemusí nutně vykonávat server.

Jak to s blokováním dopadne se budeme muset nechat překvapit. Nicméně v BezDezinfa se připravujeme na eventualitu, že vám hromadné blokování účtu už nebudeme moci nabídnout. O všech novinkách vás samozřejmě budeme informovat.

 


 

Ještě poslední poznámka, která snad odradí čtenáře od toho, aby na síti X někdy utráceli peníze. Jen několik dnů poté, co jsme v září znovu spustili aplikaci nám byla aplikace zablokována. Zda to byl výsledek toho, že nás nahlašovali takzvaní „bojovníci za svobodu slova,“ nebo zda naši aplikaci jako „škodlivou“ vyhodnotila sama síť X, to můžeme jenom spekulovat. Když jsme se však pokusili kontaktovat podporu sítě X, nabízený odkaz náš přesměroval na… „Stránka nenalezena.“ Využili jsme i jiné způsoby, jak podporu sítě kontaktovat, ale stále marně čekáme, až se nám někdo z týmu podpory bude věnovat.

 

Pejsek na stránce „stránka nenalezena“ nepůsobí tak roztomile, když se zrovna domáháte služby, za kterou jste zaplatili peníze.