Továrna na lži — Výroba klimatických dezinformací (Knižní tip)

Sobota 7.10.2023 18:00 Matěj Voslař

Továrna na lži — Výroba klimatických dezinformací (Knižní tip)

Sociální inženýrství? Ano, ale jeho produktem je klimatická ignorance. Přinášíme tip na knihu Továrna na lži — Výroba klimatických dezinformací, která uvádí na pravou míru dezinformace o změnách klimatu a popisuje, jak tyto dezinformace vznikají — nikoli nahodile a z upřímné nevědomosti, nýbrž jako systematická snaha fosilních společností udržet si zisky z investic. V tomto znaku identifikujeme i některé znaky, které fosilní propaganda sdílí s ruskými vlivovými operacemi.

Autorem publikace je Vojtěch Pecka, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, věnující se sociologii klimaskepticismu, tedy popírání změn klimatu.

 

 

Továrna na lži mimojiné přináší příklady klimatických dezinformací, které se šířily i v našem informačním prostoru, a uvádí je na pravou míru. V BezDezinfa se nejčastěji věnujeme dezinformacím, které přímo slouží ruskému zločinnému režimu, například tím, že se snaží rozkládat demokracii nebo rozvrátit naši podporu Ukrajině. Skoro by se mohlo zdát, že Rusko je v dezinformačních kampaních průkopníkem, třeba i dle strategie vedení hybridní války která nese jméno Gerasimova doktrína.

Byl by však omyl myslet si, že vytváření dezinformací v průmyslovém měřítku je něco, s čím jako první přišlo Rusko. Tato kniha vypráví poutavý příběh dezinformačních kampaní, který začína u tabákových společností. Když totiž věda zjistila, jak neblahý účinek má kouření cigaret na naše zdraví, stala se nepřítelem tabákových společností číslo jedna. Vědomi si toho, že věda se ve společnosti těší vysoké míře důvěry, přišli s taktikou, která by se dala kategorizovat jako kouřová clona: upozorňováním na jiné potenciální původce rakoviny plic se snažili odvést pozornost od faktu, že kouření je zodpovědné za veliké množství zdravotních potíží a předčasných úmrtí.

Rád bych znovu navrhl, aby se vrcholoví manažeři tabákového průmyslu (…) sešli s kolegy z chemického, ropného, plastového a dalších průmyslů. Účelem by bylo poukázat na to, že je vědecky chybné a politicky krátkozraké shazovat vinu z údajných zdravotních dopadů způsobených znečištěním životního prostředí na jiná průmyslová odvětví.

Frank Colby, zástupce ředitele pro vědecké záležitosti společnosti R. J. Reynolds
(známou pro značky jako Camel, Kent, Pall Mall, Lucky Strike, a další)

Fosilní společnosti dokázaly modus operandi tabákových společností převzít a zdokonalit. S pomocí různých pseudovědeckých publikací, nátlakových organizací, a politických kandidátů, do kterých investovali obrovské množství peněz, se jim podařilo vytvořit pochybnosti ve velké části populace, které mají politickospolečenské dopady i v dnešní době. Článek Zdání klame — jak se maskuje ruská propaganda, který jsme pro vás přeložili, popisuje, jak ruská propaganda vytváří novinové stránky a obálky časopisů, které kradou a zneužívají identitu legitimních médií. V knize Továrna na lži se dočtete i to, jak stejnou taktiku už odedávna využívají fosilní společnosti.

 

„Pece po celém světě za rok spálí dvě miliardy tun uhlí. Hořící uhlí se spojí s kyslíkem a do atmosféry tak každý rok přibude sedm miliard tun oxidu uhličitého. Toto činí ze vzduchu teplejší přikrývku Země a ohřívá jí. Vliv tohoto jevu může být znatelný za několik málo století.“ píše se v článku z roku 1912.

 

Od vydání článku z úvodní fotky tohoto článku už uplynulo více než 110 let. Článek předpověděl oteplování planety vlivem CO2, které člověk vypouští do atmosféry. Drtivá většina klimatických vědců se shodne, že takový vliv existuje a jeho působení na planetu je v současné době příliš rapidní. Přesto stále existují lidé, kteří jsou schopni vliv CO2 popřít, nebo věří, že vliv CO2 existuje, ale že jde o čiště pozitivní jev, který nás zachraňuje před dobou ledovou. Takový kaleidoskop dezinformací je výsledkem taktiky, kterou můžeme sledovat i u ruských vlivových operací pod názvem firehose of falsehood (doslova „požární hadice lží“ ale volně překládáno jako „ohňostroj lží“). Jedná se o strategii, pomocí které fosilní společnosti (respektive Rusko) zaplavily informační prostor takovým množstvím lží, že jejich konzumenti už nejsou schopni rozlišit pravdu. Tato požární hadice ale k uhašení hořící planety nepříspívá.

 

Alexandr Vondra, který srovnává klimatickou vědu s náboženstvím, prodává líbivé citáty o ochraně životního prostředí na ideové konferenci ODS 2023

 

Ačkoliv hlavním tématem knihy jsou dezinformační kampaně vznikající ve Spojených státech, autor se často vrací zpět k České republice, jelikož i naši představitelé jsou těmito kampaněmi ovlivněni, případně se na nich podílí. Dozvíte se například, jaké nesmysly o klimatu šíří bojovník za svobodu slova Daniel Vávra, nebo jak hluboko sahají vazby Václava Klause staršího na americký fosilní průmysl. Kniha zmiňuje i Ruskou federaci, která z rostoucí světové spotřeby fosilních paliv samozřejmě profitovala.

Publikace má zhruba 200 stran a je kvalitně ozdrojovaná. Pokud chcete malou ochutnávku z tvorby autora, můžete si přečíst článek Proč vlastně řešíme pár stupňů oteplení? od autora knihy.