Gerrymandering

Elbridge Gerry - Massachusetts, 19. století

Je zjednodušeně řečeno manipulací s volebními obvody. Úspěch této metody spočívá ve výborné znalosti volebních preferencí v daném obvodě.

Základním principem tohoto podvodu je “překreslení” obvodů ve prospěch kandidáta nebo strany. Pomocí gerrymnaderingu je možné obcházení a deformování základního demokratického nástroje - rozhodování většiny.

 

Elbridge Gerry byl americký politik a 5. viceprezident za J. Madisona v letech 1813-1814. Od roku 1810 byl guvernérem státu Massachusetts. Během svého druhého funkčního období jako zákonodárce schválil nové hranice obvodů.

 undefined    File:Natural and political history of the Gerry-mander! (6094165372).jpg

Této praktiky si všiml karikaturista místních novin, který do novin zanesl mapu s podivně se rozkládajícícm volebním obvodem, jenž nazval Gerry-Mander.

 

Základní volební strategií je
vytvořit disproporci mezi získanými hlasy a mandáty u jiných politických stran
eliminovat co nejvíce hlasů soupeřů.

Koncentrací jednoho typu voličů do jednoho obvodu vytvoříme tzv. ztracený obvod, ve kterém bude cílem nahustit co nejvíce voličů protikandidáta. I když v takovém obvodu protikandidát zvítězí, v okolních obvodech může prohrát. Výsledek bude více mandátů pro pro stranu A, i když strana B měla vyšší podporu napříč obvody. 

 This is the best explanation of gerrymandering you will ever see - The  Washington Post

 

Gerrymandering.

Na Slovensku v krajských volbách 2017 probíhaly rozsáhlé manipulace s volebními obvody. Zákon se několikrát měnil, systémová opatření nepřinesl a sklidil obrovskou kritiku.

Na příkladu výše lze vidět, jaký by byl výsledek při uspořádání obvodů tak, že respektují menšinu (vlevo) a obvody zakreslené s využitím metody “cracking” (vpravo) - rozdělení území s dominující menšinou do okolních obvodů.