Millova chyba / Millovy principy

James Mill – skotský ekonom a filozof 19. stol.

Považovat známé za nejlepší

To co známe, vnímá naše mysl jako nejsrozumitelnější a důvěrný příběh, se kterým to co neznáme může stěží soupeřit, a to i přes neprůstřelnou logiku věci.

Americký teoretický biolog Stuart A. Kauffman ve své knize Doma ve vesmíru postřehl toto nebezpečí v myšlení u skotského filosofa Jamese Milla, který shledával nezpochybnitelnou logiku v argumentu, že konstituční monarchie je nejvyšší přirozenou vládou. Vycházel z toho, že důvěrně známé je logicky to nejlepší možné.

Osobní přesvědčení a důvěra v logiku svých vlastních závěrů nám brání v přijímání rozšířeného vidění a přijetí dalších faktů, které by mohly náš úsudek změnit.

V dnešním moderním světě rychlého šíření informací, kdy je časově náročné vyvracet nesprávné informace, se tak stáváme nevědomky šiřiteli dezinformací a nepravd.

Vyhnout se této chybě a familiární nepovažovat za kvalitní, vyžaduje velkou dávku osobní skepse. Není proto možné se Millově chybě zcela vyhnout. Je to naše přirozenost.

V případě online světa se však lze účinně bránit. 

  1. Sdílejme pouze informace, kterým rozumíme a které uvádí věrohodné zdroje
  2. Veřejně diskutujme a ptejme se.
  3. Neúplné informace nejsou kvalitní. Vyhněte se jejich sdílení.
  4. Buďte zodpovědní. Zeptejte se sami sebe, zda vaše sdělení je kompletní a nedává prostor k pochybnostem nebo není manipulativní.

 

 

Zdroje: euvsdisinfo.eu, collabfund.com, britannica.com